İlaç; Yanlış Ellerde Zehir, Doğru Elde Çözüm Olur

Zehirlenmede İlk Yardım

İlaçlama Uygulamalarında, ilaçlama yapılan ortamda nelerin yapılması ve yapılmaması gerektiği, sizlere ilaçlamayı yapan/yapacak olan personel tarafından anlatılır. Ancak bazı durumlarda bu anlatılanlar kişi veya kişiler tarafından önemsiz bulunarak uygulanmaz. Bu durum neticesinde de istenmeyen zehirlenme vakaları ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için size anlatılanları önemsizmiş gibi görmeyip söylenenleri yapmanız sağlığınız açısından büyük önem arz etmektedir.

Şimdi sizlere böyle bir durumla karşılaştığınızda, neler yapmanız gerektiği konusunda genel maksatlı açıklamalarda bulunacağım. Yaralı, hasta veya zehirlenme vakası yaşamış bir kişide ilk bakacağımız, kişinin bilincinin açık olup olmadığıdır. Hasta nefes alıyorsa kalbi atıyordur, nefes almıyorsa kalbi atmıyordur. Kalbi atmayan bir kişiye suni solunum ve kalp masajını bir sağlık görevlisi (doktor, hemşire) ya da bu işin eğitimini almış bir kişi yapmalıdır.

Bizim konumuz olan zehirlenme vakalarında, hastaya acil yaklaşım ilkelerinden bahsedecek olursak; Hastada bulantı ve kusma, vücudun kızarması, gözyaşı, tükürük ve ter gibi salgılarında artış gözlemlenir. Zehirlenmeler üç grupta incelenirler;

  1. Sindirim Yoluyla Zehirlenmeler
  2. Solunum Yoluyla Zehirlenmeler
  3. Deri Yoluyla Zehirlenmeler

Sindirim yoluyla zehirlenmiş bir kişi asla kusturulmamalı ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülerek gerekli müdahalenin yapılması sağlanmalıdır.

Deri yoluyla zehirlenmelerde ise mesela bir akrep sokma vakasında, sokulan yer kesilerek emilmemeli, amonyakla temizlenmemeli, turnike yapılmamalı, bandaj ve buz uygulaması yapılarak, sağlık ekipleri gerekli müdahaleyi yapana kadar istirahat ettirilmelidir. Zehir Danışma Hattının 114, Ambulans Hizmeti telefon numarasının 112 olduğu bilinmelidir.

Zehirlenme vakalarının bir diğer sebebi ise ilaçlama yapma işinin eğitimini almamış, sertifikası olmayan, size belge sunamayan kişilerce yapılmış uygulamalar sonucunda meydana gelen vakalardır. Ucuz olsun mantığıyla yaptırılan bu tür ilaçlamalarda zehirlenme olasılığı oldukça yüksektir.

Uygun Fiyatlı İlaçlama

İlaçlama da profesyonel ve uzman çözümler, İş Yeri ve Daire İlaçlama Hizmetleri.