İlaç; Yanlış Ellerde Zehir, Doğru Elde Çözüm Olur

Entomofobi Nedir?

Entomofobi (böcek korkusu) böceklere ve benzer haşerelere karşı yaygın görülen tiksinti veya korkudur.  Psikiyatristlere göre bu durum karşısında panik atak türünde duygusal tepkimeler oluşabilir. Böcek ve benzerlerinden tiksinme duygusu normal kabul edilebilir ancak tiksinme zamanla korku olan fobiye dönüşebilir.

Böcek fobisi olanlara entomofobik denir. Bir entomofobik, böcek, örümcek, çekirge veya solucan gibi canlıları gördüğünde ya da vücutlarına temas ettiğinde bir süre panik atak benzeri duygusal reaksiyon gösterebilir. Böceği gördüğü alandan kaçmak ve uzaklaşmak yapmak istediği ilk şeydir.

Şimdi sizlere böcek korkusu olan bir yakınımın, bu canlıları gördüğünde neler hissettiğini kendi bakış açısından aktarmaya çalışacağım.

“ Böcek, fare, örümcek vb.gibi haşereleri, eşyaların ve insanların üzerinde dolaşırken görmek, çıkardıkları sesleri duymak, salgılarını, dışkılarını, yumurtalarını veya zehirlerini hayal etmek benim için son derece korkunç bir olaydır. Onların en büyüğünden, en küçüğüne kadar bırakın canlısını görmek fotoğrafını bile görmek tüylerimi diken diken eder. Hele bir de canlısını gördüysem çığlık atar ve oradan olabildiğince uzaklaşırım. Bilirim ki o da benden kaçar ama onu gördüğüm yer evimse kim bilir nereye girmiştir? Nereden çıkacaktır? Bu korkuyla tüm vücudum uyuşur, sanki gördüğüm haşere vücudumda dolaşıyordur, saçım boynuma değse haşerenin boynumda gezdiği hissine kapılırım. Yerde koyu bir toz parçası, leke ya da bir kağıt parçası görsem tekrar aynı böceği görmüş gibi hissederim. Ta ki evin her bir noktası ilaçlanıp, eşime öldüler mi? Diye sorup “evet öldüler” yanıtını alınca biraz olsun rahatlarım. Ama yine de birkaç gün evimde huzursuz olurum. Birkaç kez çocuğumun yanında yaşadığım bu korkular maalesef onda da bu korkunun oluşmasına neden oldu. Bu korkunun neden oluştuğuna dair hiçbir fikrim yok. Ancak çocukluğumda yaşadığımız evde bahçeden evimize giren örümceklerden çok korktuğumu ve anneme sarılıp ağladığımı hatırlıyorum. Bu korku beni maalesef piknik alanlarından bile mahrum ediyor.”

Yakınımın ifadelerinden anladığım kadarıyla yaşadığı korku hiç de hoş bir durum değil. Ama çeşitli terapi yöntemleriyle bu korkunun üstesinden gelebileceğine inanıyorum. Kim bilir belki de çocukluğunda yaşadığı örümcek korkusu tüm bunlara sebep olmuş olabilir.

İLAÇLAMA ÖNCESİ VE SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

İlaçlama yapılmadan önce, uygulama yapılacak olan alanda bulunan özellikle tencere, tabak, bardak vb. gibi mutfak gereçlerinin üzeri kapatılmalıdır. Ağzı açık su ve yiyecek maddeleri bulunmamalıdır. Evcil hayvan bulundurulmamalıdır. Evde yaşayan yaşlı, hasta veya çocuk varsa alandan uzaklaştırılmalıdır. Yapılacak olan detaylı ve planlı bir temizlik varsa uygulamadan önce yapılmalıdır.

İlaçlama yapıldıktan sonra yapılan uygulamanın türüne göre size belirtilen zaman dilimi kadar alana girilmemeli ve en az yarım saat havalandırma yapılmalıdır. İlaçlama yapılan yer lokanta, pastane, depo vb. gibi bir alansa ve gece bu alanda kalan personel varsa geceyi başka bir yerde geçirmesi sağlanmalıdır. Köşe, kenar gibi yerler suyla yıkanmamalıdır. Yıkama yöntemiyle yapılacak temizlik ilacın etkisini azaltacaktır. Yerler paspas ile silindikten ve bir gün geçtikten sonra evcil hayvanlar alana sokulmalıdır.

Uygun Fiyatlı İlaçlama

İlaçlama da profesyonel ve uzman çözümler, İş Yeri ve Daire İlaçlama Hizmetleri.